Ljubitelji m:tel Premijer lige BiH će se sjetiti Adija Muslija (38) kao Livnjaka koji je obećavao svojim talentom i kao takav stigao u U-21 reprezentaciju BiH, te nekoliko klubova iz prvog razreda domaćeg nogometa.
Velika šansa
Danas je on pasionirani triatlonac koji je 30. listopada istrčao maraton u Frankfurtu za 3:17:22, a sve u sklopu puta do njegovog A cilja: Ironmana u Frankfurtu iduće godine.
Prošao je sve mlade selekcije BiH, francuskog Bordoa, Dinamovu školu, a zatim igrao za Posušje, Željezničar (Sarajevo), Velež (Mostar), Varteks (Varaždin), Troglav i Čapljinu.
– Ne bih puno o nogometu jer mislim da nisam ostavio neki poseban trag. Imao sam veliku šansu napraviti veliku karijeru, ali nisam. Prije svega to bih mogao pripisati nedovoljnoj zrelosti. To je bio moj veliki problem. Život je u tim godinama nudio puno toga “slatkog”, a to uz profi sport ne ide – prisjetio se Adi Musli.
Prije devet godina se sa obitelji preselio u Frankfurt, gdje i danas živi i radi. U počecima se nije odrekao nogometa ni u Njemačkoj.
– Kad smo došli, odmah sam našao klub i sljedećih sedam i pol godina sam igrao te amaterske lige gdje se igra dosta kvalitetan nogomet. To je trajalo sve dok nije došla korona i sve aktivnosti zaustavljene. Onda mi je ostalo jedino da trčim – kaže Adi.
Tako se zainteresirao za sportove izdržljivosti i počeo uz trčanje trenirati bicikliranje i plivanje.
– Kad sam vidio šta ljudi rade i koliko voze, trče, plivaju… to je meni bilo fascinantno. Znao sam da su moji sugrađani iz Livna, Ivica Vrgoč i Trpimir Vrdoljak, Ironmani, ali nikad nisam puno obraćao pažnju na te dužine i treninge dok nisam vidio njihove. Bio sam prestravljen količinom treninga i samim Ironmanom u kojem se prvo pliva 3.8 km pa vozi biciklo 180 km i na kraju trči maraton (42 km) – priča Musli.
Vlastiti izazov
Na prvu je šokiran, a onda je to pretvorio u vlastiti izazov. Ipak trebalo je neko vrijeme da glava procesuira nove želje.
– Jedno vrijeme nisam to nikome govorio, ali kako sam u posljednjih 10 godina uvijek bio u jakom treningu i budući da se nogometu bližio kraj, jedino logično je bilo nastaviti sa nečim, ali ja sam nastavio možda s najtežim sportom. Poslije dvije godine samostalnog treninga angažirao sam trenera i planiram u sedmom mjesecu sljedeće godine u Frankfurtu odraditi svoj prvi Ironman – istakao je Adi Musli.
Razlike u treningu
Razlike između nogometnog i triatlonskog treninga je velika.
– Razlika je nebo i zemlja. Za ovo što triatlonci rade moraš biti jak u glavi jer sami treninzi nekad traju i do 6 – 7 sati u komadu bez stajanja. Uglavnom to dođe na nekih 16 – 20 sati tjednog treninga par mjeseci prije natjecanja. U nogometu imaš više vremena za neka opuštanja i utakmica traje “samo” 90 minuta. Ipak se današnji nogomet ne smije potcijeniti jer je kondicijski puno napredovao.
Avaz